מחלת הקורונה – מידע קצר ולעניין

אנחנו עוקבים אחר העדכונים בנושא מחלת נגיף הקורונה 19 (covid-19).
מה צריך לעשות כדי להישאר מוגנים? לפני הכול – לא להילחץ. הקפידו לעקוב אחר ההנחיות של משרד הבריאות ומלאו אחריהן בקפידה. הימנעו מהפצת שמועות לא מבוססות.

הנחיות משרד הבריאות

עודכן ב-11/04/2020, שעה 17:00

שימו לב:

  • נא לבדוק באתר משרד הבריאות להנחיות העדכניות ביותר. הנחיות המשרד הבריאות מתעדכנות בהתאם למצב, ולכן נתונות לשינויים.
  • בעמוד זה אין עדכונים על חשיפה לחולים.
  • כדי לעקוב אחרי העדכונים עומדים לרשותכם הכלים הבאים: אפליקציה של משרד הבריאות, ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות ואתר משרד הבריאות (קישורים משמאל ובתחתית העמוד).

תסמינים

התסמינים של מחלת הקורונה דומים לאלו של שפעת – חום, שיעול וקשיי נשימה עד קוצר נשימה – וללא בדיקת מעבדה אין לדעת אם מדובר בקורונה, בשפעת או בנגיף דומה. המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.

עדיין לא ידוע באיזה אחוז מהמקרים החולים ידגימו תסמינים קלים בלבד או איזה אחוז מהחולים יסבלו מסיבוכים אשר יובילו לאשפוז בבתי חולים. נכון למרץ 2020 ישנם כמה אומדנים לשיעור התמותה המשתנים לפי מדינות, הנעים בין 0.5% (בדרום קוריאה) ל-3.7%. חשוב לזכור כי במדינות בהן אחוז תמותה גבוה יחסית, ההערכה מתבססת על מספר החולים הידועים, ואין לדעת כמה חולים כלל לא הגיעו לבדיקה.

שאלות נפוצות על מחלת הקורונה

מה מטרת ההנחיות של משרד הבריאות?
מדוע העולם מודאג כל כך דווקא ממחלת הקורונה?
איך הנגיף עובר מאדם לאדם? איך נדבקים בנגיף?
איך מחלימים מהנגיף?
איך מאבחנים את מחלת הקורונה?
איך אפשר להתגונן?
לשאלות נוספות

הסבר על מחלת הקורונה

נגיפי הקורונה שייכים למשפחה גדולה של מעל 1,000 זני נגיפים. צורתם דומה לכתר (מלטינית Crown) ומכאן שמם. נגיפים אלו גורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם (עד כה ידוע על שבעה זנים, שעברו מבעלי חיים לאדם). מבין הזנים של נגיף הקורונה מוכרים אלה הגורמים למחלת ה-SARS ולמחלת ה-MERS. שתי המחלות הופיעו בעשרים השנים האחרונות והן גורמות למגוון תסמינים, החל ממחלה דמוית הצטננות קלה (לעיתים כמעט ואינה מורגשת) ועד לדלקת ריאות חמורה. לעיתים עלולות המחלות לגרום אף למוות.

שמה הרשמי של מחלת הקורונה הנמצאת היום בכותרות הוא ״מחלת נגיף קורונה 19״ (Corona Virus Disease 2019 או בקיצור COVID-19). הנגיף הגורם לה מכונה SARS-CoV-2 על שום דמיונו הגנטי לנגיף ה-SARS. המחלה התפרצה לראשונה בדצמבר 2019, בעיר ווהאן (Wuhan), במחוז חוביי (Hubei) שבסין. מוקד התפרצות הוא ככל הנראה השוק העירוני, שבו מתקיים סחר לא-חוקי בחיות בר, ואחת מהן הייתה המקור שממנו עבר לראשונה הנגיף לאדם.

בחודשים שחלפו מאז ההתפרצות, התפשטה המחלה וממשיכה להתפשט, והיא מדבקת מאדם לאדם. עשרות אלפי מקרים זוהו בסין לבדה. נכון לתחילת מרץ 2020 המחלה נדדה אל מחוץ ליבשת אסיה, זוהו חולים באוסטרליה, בארצות-הברית, בקנדה, במדינות אירופה, במזרח התיכון ואף מקרים בודדים באפריקה ובדרום אמריקה.

זהירות, שמועות!

התפרצות מחלת נגיף הקורונה 19 הביאה אתה גל של סרטונים מזויפים, תמונות לא קשורות, והנחיות שמעולם לא היו ולא נבראו. יכול להיות שעבור אותם מפיצים מדובר באיזה שהוא "כיף בלתי מזיק" אבל ישנן השלכות חמורות ומסוכנות להפצת פחד בציבור.

אז רגע לפני שאתם נלחצים או מפיצים, כדאי לבדוק אם המידע אמין. אנחנו ממליצים להתחיל באתרי בדיקת עובדות, שכבר עובדים ומסננים את השמועות השיקריות ולקרוא את מאמר "הגיון בריא" באתר שלנו, כדי לדעת מה לבדוק ואיך להזהר.

אפשר גם לצפות באדוה לוטן, מנכ"לית העמותה, משוחחת על הנושא בתכנית "העולם היום" בערוץ כאן 11.

מקורות וקריאה נוספת

(קרדיט לתמונה: CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM)